حکایت اربعین مدل مدیریت اسلامی
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»حکایت اربعین مدل مدیریت اسلامی

حکایت اربعین مدل مدیریت اسلامی

شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۳۶
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

نیم‌نگاهی به اجزای بزرگترین نمایش مذهبی دنیا، نشان می‌دهد که اربعین یک رسانه اسلامی است. فرصتی با ظرفیت‌های منحصربفرد و چندگانه که از نظر جامعیت، موضوعات متنوع و گوناگونی را در خود دارد از روابط بین الملل، ارتباطات میان فرهنگی گرفته تا فرصت‌های مطالعاتی، رسانه‌ای و حتی مباحث تربیتی، مدیریتی و غیره که هر کدام در جای خود قابل تأمل است و می‌تواند موضوع پایان‌نامه‌های دانشجویی و مقالات علمی باشد.


اربعین به عنوان یک واقعه مذهبی که پیام‌های خاص خود را دارد یک نوع رسانه با ویژگی‌های منحصربفرد خود خواهد بود. رسانه‌ای پیچیده که در درون آن پیام از طرق مختلفی مبادله می‌شود.

بی‌شک استخراج هر یک از قوت‌ها و فرصت‌های اربعین و کاهش ضعف‌ها و تهدیدهای آن دستاوردهای فراوانی را برای امت اسلامی خواهد داشت. متن پیش‌رو نتیجه مشاهدات میدانی و به نوعی تجربه نگاری نگارنده در اولین تجربه پیاده‌روی اربعین است که به منظور ارائه نکات کاربردی، اجرایی، محتوایی و غیره نگاشته شده‌است که امیدوار است پنجره‌ای جدید در مقابل مجریان و متولیان اجرای مراسم اربعین بگشاید. در نگارش متن بخشی از مشاهدات و تجربه های شخصی نگارنده به صورت بخش‌های مجزا بیان شده‌است.

اربعین یک رسانه اسلامی

وقتی قدم در راه گذاشتم دلم می‌خواست مانند محققی که تحقیق میدانی می‌کند تمام مشاهداتم را ثبت و ضبط کنم و از همه آن‌ها یک خروجی بگیرم. تمام مشاهداتم با تجربه‌های گوناگونی که طی این سال‌ها هزینه هدر‌رفت عمر را برای آنها صرف کردم در هم تنیده شدند و صدای استاد ارتباطاتم در گوشم طنین می‌انداخت که با آب و تاب برای ما اربعین را نوعی رسانه می‌دانست و می‌گفت اگر رسانه را وسیله انتقال پیام بدانیم هر وسیله‌ای که پیامی را انتقال بدهد یک رسانه است.

بر این اساس اربعین به عنوان یک واقعه مذهبی که پیام‌های خاص خود را دارد یک نوع رسانه با ویژگی‌های منحصربفرد خود خواهد بود. رسانه‌ای پیچیده که در درون آن پیام از طرق مختلفی مبادله می‌شود. در ذهنم با او مباحثه می‌کردم و می‌گفتم استاد ارزش خبری مجاورت و دربرگیری، فراوانی و شگفتی مواردی هستند که می‌تواند اربعین را به عنوان یک واقعه مهم در صدر جریان‌های خبری قرار دهد. در کنار این‌ها، سوژه‌های نابی که هر ساله در بین زائران اربعین قابل شناسایی است ظرفیت عظیمی برای تولیدات هنری و رسانه ای خلق کرده‌است از شعر و قطعات ادبی گرفته تا تولید مداحی، سرود، فیلم، سریال و… همچنین ظرفیت مطالعاتی اربعین از نظر جامعه شناسی، فرهنگ شناسی، مردم شناسی و… قابل توجه است.

همگرایی بین فرهنگی


در این کشمکش خیالی با استادم بودم که صدای مداح عراقی باسم الکربلایی که قطعه یا ابوفاضل را اجرا می‌کرد توجه من را به خود جلب کرد به سمت موکب رفتم و به بهانه استراحت به نوای یاابوفاضل گوش دادم. چه می‌گوید این مداح در وصف جدایی زینب(س) و عباس(س) که بی آن‌که عربی بدانم پا به پای بیت‌های شعرش این‌چنین بارانی‌ام! بعد از برگشت به ایران این مداحی را با زیرنویس فارسی‌اش دانلود کردم. به این فکر کردم که اگر قبل از اربعین مداحان ایرانی و عراقی جلسه‌ای داشته باشند که در آن به انتقال تجربیات بپردازند و تولیدات جدید فراملی و چند زبانه ای تولید کنند، چه‌قدر می‌تواند به همگرایی بین فرهنگی میان زائران ایرانی و عراقی و سایر کشورها در اربعین کمک کند.

به خصوص آن‌چه بیش از سایر چیزها توجه من را به خود جلب می‌کرد محتوا و شعرهایی بود که از موکب۲ها پخش می‌شد و وقتی آن را با محتوای مداحی‌های داخل کشورخودمان مقایسه می‌کردم بیشتر شگفت‌ز