انتقاد سازمان ملل از حضور شرکت جاسوسی صهیونیستی در نمایشگاه انگلیس
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»انتقاد سازمان ملل از حضور شرکت جاسوسی صهیونیستی در نمایشگاه انگلیس

انتقاد سازمان ملل از حضور شرکت جاسوسی صهیونیستی در نمایشگاه انگلیس

يكشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۳۱
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص آزادی بیان، با انتقاد از حضور یک شرکت جاسوسی صهیونیستی در نمایشگاه فناوری انگلیس گفت، چنین اقدامی پیام غلطی را منتقل خواهد کرد.


«دیوید کای» گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور آزادی بیان، حضور یک شرکت صهیونیستی تولید ابزارهای جاسوسی در نمایشگاه فناوری انگلیس را محکوم کرد.

به نوشته روزنامه «گاردین»، کای خواستار تعیین ضرب‌الأجلی جهانی برای اتمام فروش چنین فناوری‌هایی شد و گفت دولت‌های دموکرات «ضمن اعتراض [به این شرکت‌ها] باید استاندارهایی جهانی را برای صادرات چنین ابزارهایی وضع کنند» که در تضاد با حاکمیت قانون و حقوق بشر نباشد.

کای افزود: «میزبانی از نمایشگاه‌های تجاری حوزه صنایع بدون اقدام جهت ارزیابی وضعیت حقوق بشری شرکت‌کنندگان، دقیقاً یک پیام غلط را منتقل می‌کند».

گروه NSO‌ یکی از سی شرکتی است که محصولاتش را در نمایشگاهی سه روزه که توسط وزارت کشور و وزارت تجارت جهانی انگلیس ترتیب داده شده، ارائه خواهد داد.

این در حالی است که NSO با اتهام جاسوسی دولتی مواجه شده است و شرکت پیام‌رسان «واتس اپ» از این شرکت صهیونیستی به دلیل جاسوسی از کاربرانش شکایتی را طرح کرده است.

روز چهارشنبه، «جولیت کایم» مشاور وزارت امنیت داخلی دولت پیشین آمریکا تحت فشار انتقادات، از مقام خود در این شرکت جاسوسی صهیونیستی استعفا کرد.

همچنین به گفته خبرگزاری «رویترز»، سازمان تحقیقات فدرال آمریکا (آف‌بی‌آی) این شرکت را تحت بررسی و تحقیق قرار داده است و پرونده مجزایی هم در سرزمین‌های اشغالی بر علیه آن تشکیل شده است.

دو هفته پیش یکی از روزنامه‌نگاران «نیویورک تایمز» نیز اعلام کرد تلفن همراهش توسط عربستان سعودی و با استفاده از تکنولوژی NSO مورد حمله سایبری قرار گرفته است.

گاردین پیش‌تر در گزارش دیگری نوشته بود، شخص «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی با ارسال یک پیغام در واتس اَپ به تلفن «جف بزوس» که ثروتمندترین مرد جهان است، تلفن او را هک کرده است. پیغامی که ولی‌عهد سعودی ارسال کرده حاوی یک فایل ویدئویی بوده که در آن یک ویروس مخفی وجود داشت.

انتشار گزارش گاردین در شرایطی صورت گرفته که پیش از این انتشار یک گزارش جنجالی در هفته‌نامه آمریکایی «نشنال اینکوایرر» درباره روابط غیراخلاقی بزوس و احتمال دست داشتن رئیس‌جمهور آمریکا و عربستان سعودی در انتشار این گزارش بسیار خبرساز شده بود؛ گزارشی که منجر به طلاق گرفتن همسر بزوس از او شده بود.

خود بزوس مدعی شده که این هفته‌نامه با تهدید انتشار تصاویر چت‌ها و عکس‌های شخصی وی، قصد اخاذی از او را داشته است. هفته‌نامه‌ای که مدیر آن از دوستان «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا است. بزوس که ثروتمندترین مرد جهان نیز هست، به دلیل مالکیت روزنامه واشنگتن پست همواره مورد تنفر ترامپ بوده است.

علاوه بر این، گاردین پیش‌تر نیز در گزارش دیگری، شرکت صهیونیستی NSO را عامل نفوذ به تلفن‌های همراه ده‌ها تن از مقامات پاکستانی دانسته بود.

در مقابل، این شرکت صهیونیستی ضمن رد اتهام‌های مطرح شده، تأکید کرد که از تکنولوژی‌هایی که در اختیار دارد تنها برای کمک به نهادهای اعمال قانون در نقاط مختلف جهان برای مقابله با مجرمین، تروریست‌ها و آزار کودکان استفاده می‌کند.

با این حال حمله‌ سایبری انجام شده علیه مقامات پاکستانی نشان می‌دهد که چگونه بدافزار شرکت NSO با نام «پگاسوس» توانسته برای «جاسوسی دولتی بر دولت دیگر» مورد استفاده قرار گیرد.

فارس

نوشتن نظر