طرفین نزاع در لیبی درباره ضرورت احترام به آتش بس توافق کردند
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»طرفین نزاع در لیبی درباره ضرورت احترام به آتش بس توافق کردند

طرفین نزاع در لیبی درباره ضرورت احترام به آتش بس توافق کردند

يكشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۳۰
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

نمایندگی ویژه سازمان ملل از توافق طرفین درگیری در لیبی بر ضرورت احترام به آتش بس جاری در این کشور خبر داد و گفت مقرر شده است دومین دور مذاکرات میان دو طرف برای حل بحران لیبی در 29 بهمن ماه در ژنو برگزار شود.نمایندگی ویژه سازمان ملل متحد در لیبی روز شنبه پیشنهاد داد هجدهم فوریه جاری (29 بهمن ماه) تاریخ برگزاری دور جدید مذاکره میان طرف‌های درگیر در لیبی در ژنو باشد.

زمان برگزاری کنفرانس ژنو برای کمک به حل سیاسی مناقشه لیبی بارها به تعویق افتاده بود.

به نوشته پایگاه خبری شبکه «المیادین»، سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «طرفین درگیر در لیبی در پایان دور نخست نشست‌های کمیته نظامی مشترک خود که دوشنبه گذشته کار خود را در ژنو آغاز و امروز شنبه به پایان رساند بر ضرورت احترام به آتش‌بس و حفظ حاکمیت لیبی تأکید کردند».

دو طرف همچنین از عملیات جاری فعلی در مبادله اسرا و بازگرداندن اجساد به گروگان گرفته شده نزد دو طرف حمایت کردند.

در بیانیه سازمان ملل آمده است: «دو طرف بر ضرورت تسریع بازگشت آوارگان به خانه‌هایشان به خصوص در مناطق درگیری تاکید کردند، اما به تفاهم کامل درباره راه‌های بازگشت زندگی طبیعی به این مناطق به تفاهم نرسیدند».

دولت وفاق ملی لیبی و ژنرال خلیفه حفتر رئیس تشکیلات شبه نظامی موسوم به ارتش ملی لیبی از بیست و دوم دی ماه با پذیرش پیشنهاد روسیه و ترکیه، اقدام به اجرای آتش‌بس کردند. نیروهای خلیفه حفتر از ابتدای امسال برای تصرف طرابلس پایتخت و سقوط دولت وفاق ملی بار‌ها به این شهر حمله کردند.

ژنرال حفتر تحت حمایت برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و همین طور غرب، به دنبال کنار زدن دولت قانونی لیبی از قدرت است. حفتر علی‌رغم حمایت‌های گسترده خارجی در مبارزه با دولت وفاق ملی ناموفق بوده است.

چندی پیش آلمان طی نشستی بدون دعوت از همسایگان لیبی، نشستی برای برقراری صلح در لیبی برگزار کرد. در این نشست، طرف‌های درگیری تشویق به حل‌و‌فصل دیپلماتیک درگیری‌ها شدند.

فارس

نوشتن نظر