واکنش سفارت آمریکا در بغداد به نخست‌وزیری «علاوی»
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»واکنش سفارت آمریکا در بغداد به نخست‌وزیری «علاوی»

واکنش سفارت آمریکا در بغداد به نخست‌وزیری «علاوی»

يكشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۰۸
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

سفارت آمریکا در عراق طی بیانیه ضمن استقبال از نخست‌وزیری علاوی، مدعی شد که این کشور آماده است با دولت جدید به نخست‌وزیری وی همکاری کند.


سفارت ایالات متحده آمریکا در عراق طی بیانیه‌ای به مأمور شدن «محمد توفیق علّاوی» جهت تشکیل کابینه در عراق واکنش نشان داد.

به گزارش وب‌سایت خبری «شفق» عراق، سفارت آمریکا در بغداد در این بیانیه گفته است که شرایط فعلی عراق و منطقه می‌طلبد که این کشور یک دولت مستقلی و پاک‌دست داشته باشد و به تحقق نیازهای جامعه عراق ملزم باشد.

در این بیانیه آمده است:‌ «نامزدی علاوی برای نخست‌وزیری عراق باید با تلاش‌های واقعی به منظور تضمین تحقق این هدف (انتخاب نخست‌وزیری) ادامه داشته باشد».

سفارت آمریکا مدعی شده است که امنیت عراق «مسئله‌ای حیاتی» است و واشنگتن به محض تشکیل دولت علاوی، جهت آماده‌سازی شرایط عراقِ باثبات، پیشرفته و دارای حاکمیت، همکاری و تعامل خواهد داشت.

به گزارش فارس، آمریکا در حالی مدعی حمایت خود از تشکیل دولت مستقل با حاکمیت ملی است که دخالت‌های این کشور در عراق و عملیات‌های ترور نظامیان تروریست آمریکایی در این کشور منجر به شهادت شماری از نیروهای الحشد الشعبی شده است و همین مسئله باعث شده است که پارلمان عراق لایحه اخراج نیروهای خارجی از جمله آمریکایی را تصویب کرده و از دولت بخواهد همکاری‌های نظامی بین بغداد و واشنگتن را لغو کند.

علاوی ساعاتی پیش با انتشار ویدیوئی از خود اعلام کرد که از سوی ریاست جمهوری عراق مأمور به تشکیل کابینه شده است. دفتر برهم صالح هم اعلام کرده است که تا ساعاتی دیگر بیانیه رسمی خود در خصوص معرفی علاوی به عنوان کاندیدای نخست‌وزیری را منتشر خواهد کرد.

نوشتن نظر