ثبت‌نام 2 میلیون و ۳۲۵ هزار زائر در سامانه سماح و افزایش 97 درصدی صدور گذرنامه
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»ثبت‌نام 2 میلیون و ۳۲۵ هزار زائر در سامانه سماح و افزایش 97 درصدی صدور گذرنامه

ثبت‌نام 2 میلیون و ۳۲۵ هزار زائر در سامانه سماح و افزایش 97 درصدی صدور گذرنامه

سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۱۸
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

رئیس ستاد مرکزی اربعین گفت: بیش از دو میلیون و ۳۲۵ هزار زائر در سامانه سماح ثبت‌نام کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حسین ذوالفقاری گفت: تاکنون بیش از یک میلیون و ۵۵۰ هزار گذرنامه صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۹۷ درصد افزایش یافته و حدود ۴۰۰ هزار برگ‌تردد نیز برای افرادی که نتوانسته‌اند، گذرنامه خود را دریافت کنند، صادر شده است.

ذوالفقاری با‌ اشاره به اینکه سه هزار و ۱۰۰ دستگاه کامیون حمل بار مواد غذایی از کشور خارج شده است، افزود: انتظار می‌رود تا پایان مراسم اربعین بیش از ۶ هزار دستگاه کامیون حامل امکانات تغذیه برای زائران خارج شود.

وی با‌ اشاره به باز بودن مرز‌های شلمچه، مهران و چذابه گفت: مرز خسروی نیز دیروز باز شده است تا زائران محترم از این مرز هم وارد خاک عراق شوند.
معاون امنیتی انتظامی‌وزارت کشور با بیان اینکه از اول تا هفتم ماه صفر ۴۷۹ هزار نفر از مرز خارج شده‌اند که نسبت به سال گذشته ۳۳۹ درصد افزایش نشان می‌دهد و بیشترین عبور زائران از مرز مهران بوده است،ادامه داد: به علت لغو روادید میان کشور‌های ایران و عراق آمار زائران افزایش خواهد یافت و پارسال حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر زائر ایرانی در مراسم اربعین حسینی حضور داشتند که امسال بیشتر خواهد شد.

ذوالفقاری درباره جابه‌جایی زوار در داخل کشور و خاک عراق هم گفت: از ۱۲ هزار دستگاه اتوبوس در کشور  ۷۵ درصد اتوبوس‌ها یعنی ۹ هزار  دستگاه به مراسم اربعین اختصاص داده می‌شود. ۲۵۰۰ اتوبوس شهرداری هم برای حمل‌ونقل زائران در نظر گرفته‌ایم که با این وجود، اگر با ورود یا خروج دفعی زوار مواجه شویم، در ساعاتی حمل‌ونقل دچار خلل می‌شود. 

وی ادامه داد: کسانی که قادر هستند، با خودروی شخصی به مرزها بروند زیرا ظرفیت پارکینگ‌ها را افزایش داده‌ایم، همچنین کاپوتاژ اتوبوس به داخل عراق را کم کرده‌ و به افرادی خاص اختصاص داده‌ایم مثل افرادی که توانایی جسمی‌کافی ندارند، هرچند کاپوتاژ به حمل‌ونقل زائران کمک می‌کرد اما دولت عراق با کاپوتاژ بنا به شرایط داخلی خود مخالفت کرد.

تعرفه پارکینگ‌های ستاد اربعین ۵ هزار تومان است

به گزارش ایرنا، رئیس ستاد مرکزی اربعین درباره تعرفه پارکینگ‌های ستاد اربعین ابراز داشت: مبلغ تعرفه همان تعرفه سال قبل یعنی پنج هزار تومان برای هر خودرو در پارکینگ‌های ستاد اربعین است و اگر نرخ تعرفه پارکینگ‌ها گران‌تر بود، مردم به فرمانداری و تعزیرات اعلام کنند، البته پارکینگ‌های شخصی ممکن است قیمتش متفاوت باشد.

ذوالفقاری درباره مشکلات ایجاد شده برای دریافت ارز اربعین عنوان کرد: ما این مسئله را پیگیری کردیم اما بانک مرکزی اعلام کرد محدودیت قانونی را برای دادن نرخ کمتر از قیمت بازار آزاد دارند و نرخ اعلام شده نیز بر اساس نرخ آزاد است.

فعالیت مرز خسروی از 7 صبح تا 5 عصر

وی افزود: اینکه بازگشایی مرز خسروی طول کشید به‌خاطر امکان چک و بررسی آن مسیر از سوی نیروهای امنیتی بود و قرار شده این مرز از هفت صبح تا پنج عصر فعالیت داشته باشد.

رئیس ستاد مرکزی اربعین درباره مشکل به‌وجود آمده برای اینترنت نجف تا کربلا اظهار داشت: توافقی میان ایران و عراق انجام شده تا اینترنت را به‌ویژه در مسیر نجف-  کربلا تقویت شود.

زائران برای بازگشت  برنامه‌ریزی داشته باشند

ذوالفقاری درباره مشکلات مربوط به بازگشت زائران گفت: موکب‌داران عراقی از ظهر اربعین موکب‌هایشان را جمع می‌کنند، بنابراین ما از موکب‌داران ایرانی خواسته‌ایم تا دو، سه روز بعد هم خدمات‌دهی داشته باشند و مشکل برای برگشت آن است که زائران دفعی به ایران برمی‌گردند که در چنین شرایطی جاده‌ها کشش ندارد و‌ترافیک ایجاد می‌شود لذا تأکید ما این است که سفر زائران همراه با برنامه‌ریزی و با در نظر گرفتن شرایط داخلی عراق باشد.

رئیس ستاد مرکزی اربعین درباره خدمات بهداشتی و درمانی ابراز داشت: وزارت بهداشت مسئولیت نظارت بر شرایط بهداشتی در عراق و مسائلی نظیر تغدیه را هم برعهده‌دارد. چنانچه در مرزها افراد علایم بیماری داشته باشند وزارت بهداشت تدابیر لازم را برای بررسی و کنترل افراد اتخاذ کرده است.  درباره امکان‌تردد مشمولان و سربازان هم گفت: این افراد مشکلی برای رفتن و شرکت در مراسم اربعین ندارند.

در پایان این نشست از سامانه‌تردد زائرین اربعین حسینی با حضور حسین ذوالفقاری، معاون وزیر کشور و رئیس ستاد مرکزی اربعین رونمایی شد. با رونمایی از این سامانه، زوار اربعین از امکان مدیریت برگشت به کشور و بهره‌مندی و همراهی با کاروان‌ها برخوردار می‌شوند.

نوشتن نظر