هاآرتص: ریاض با پذیرش ضعف و آسیب‌پذیری خود آماده مذاکره با تهران است
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»هاآرتص: ریاض با پذیرش ضعف و آسیب‌پذیری خود آماده مذاکره با تهران است

هاآرتص: ریاض با پذیرش ضعف و آسیب‌پذیری خود آماده مذاکره با تهران است

يكشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۸
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

یک روزنامه چاپ فلسطین ‌اشغالی با‌ اشاره به شکست خفت‌بار سعودی‌ها در برابر عملیات پهپادی مقاومت یمن، نوشت ریاض آسیب‌پذیری خود را قبول داشته و برای جلوگیری از شکست‌های بیش‌تر آماده مذاکره با ایران است.


روزنامه «هاآرتص» در یادداشتی به بررسی شکست‌های اخیر رژیم سعودی و «محمد بن سلمان» ولیعهد این حکومت پرداخته و نوشت شاهزاده جوان اگر می‌خواهد نوار باخت را قطع کند باید با ایران به مذاکره بنشیند.
در ابتدای این یادداشت ضمن‌اشاره به سفر «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق به عربستان سعودی در تاریخ سوم مهر، آمده است: «اضطرار این سفر که فقط ده روز بعد از حمله به تأسیسات نفتی سعودی بود، ظاهراً به پرواز پهپادها و شلیک موشک‌ها مرتبط بود.»
این روزنامه با بیان اینکه ازنظر ریاض، اعتراضات و آشوب‌های اخیر در عراق فرصت خوبی برای افزایش نفوذ خود در این کشور و تخریب چهره ایران است، نوشت: «عراق و ایران سالانه 12 میلیارد دلار تبادل تجاری دارند، عراق به صادرات گاز و برق ایران نیازمند است و ارتباط مذهبی شیعی نیز بین دو کشور برقرار است.»
هاآرتص ضمن تأکید بر اینکه عربستان سعودی در تنازع برای قدرت در منطقه دست برتر را ندارد، ادامه می‌دهد: «پس استراتژی جدیدی را برای کسب نفوذ و توازن با ایران در پیش گرفت. اظهارات بن‌سلمان در مصاحبه با شبکه سی بی‌اس مبنی بر اینکه مشکلات با ایران را نمی‌توان از طریق نظامی حل کرد، بخشی از این استراتژی بود.»
در ادامه این یادداشت آمده است: «این اظهارات که مورد استقبال ایران نیز قرار گرفت، نتیجه الهام آسمانی به ولیعهد سعودی نبود. بلکه حمله به تأسیسات نفتی، ضعف و آسیب‌پذیری سعودی‌ها را با خفت‌وخواری اثبات کرد. سه هفته از حمله گذشته و هنوز هم مدرک مشخصی از عامل و مبدأ پرواز پهپادها و شلیک موشک‌ها در دست نیست. سامانه پدافندی چند صد میلیون دلاری سعودی‌ها جواب نداد و خدمه نظامی سعودی هم نمی‌توانند با چنین حملاتی مقابله کنند.»
این روزنامه با ‌اشاره به اینکه سعودی‌ها حتی جرأت نداشتند مانند آمریکایی‌ها به‌سرعت ایران را به انجام عملیات مذکور متهم کنند، می‌نویسد: ‌«اکنون دیپلماسی تنها گزینه معتبر برای تعیین نقشه راه در خاورمیانه است و به نظر می‌رسد عربستان سعودی نیز به دنبال میانجی‌های احتمالی برای مذاکره با ایران است.»
هاآرتص‌گریزی نیز به شروط 6 گانه «عادل الجبیر» وزیر مشاور سعودی در امور خارجی، برای مذاکره با ایران زده و افزود: «این شروط به‌قدری مبهم هستند که جای زیادی برای تفسیر به رأی آن و توافقات کلی بر سر آن وجود دارد... دورنمای مذاکرات بین عربستان سعودی و ایران شاید در پاره‌ای از شکست‌های دیپلماتیک و نظامی بن‌سلمان نهفته است؛ محاصره قطر، تلاش برای ربودن نخست‌وزیر لبنان، قتل خاشقچی، جنگ در یمن و حمله به تأسیسات نفتی.»
به گزارش فارس، نویسنده این یادداشت در پایان با یاد کردن از بن‌سلمان به‌عنوان «رهبری شکست خورده که نمی‌تواند از منافع کشورش دفاع کند»، تصریح کرد: «لزوم مدیریت دو جبهه برای شاهزاده محمد – یکی جبهه داخلی در برابر رقبای خود و دیگری جبهه خارجی در منطقه – می‌تواند او را به مسیر دیپلماتیک جدیدی با ایران رهنمون کند تا تهدیدات علیه این حکومت را کاهش دهد.»

نوشتن نظر