دولت هادی، رسما امارات را مسئول کودتای عدن توصیف کرد
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»دولت هادی، رسما امارات را مسئول کودتای عدن توصیف کرد

دولت هادی، رسما امارات را مسئول کودتای عدن توصیف کرد

چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۱۲
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

دولت منصور هادی بعد از نشست کابینه وزیران طی بیانیه‌ای امارات را عامل درگیری‌ها و کودتای شهر عدن دانست و خواستار مقابله با «شورش مسلحانه» در این شهر شد.


شورای وزیران دولت منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن از امارات عربی متحده خواست دست از کودتا و حمایت شورشیان در جنوب یمن بردارد.

کابینه دولت منصور هادی بعد از ظهر سه‌شنبه (۲۹ مرداد) با مشارکت همه وزرا در ساختمان سفارت این دولت در شهر ریاض، پایتخت عربستان سعودی جلسه فوق‌العاده تشکیل داد و ضمن معرفی ابوظبی به عنوان مسئول «کودتای شهر عدن»، بر ضرورت مقابله با «شورش مسلحانه» با همه ابزارهایی که مورد تأیید قانون اساسی است، تأکید کرد.

این شورا در بیانیه‌ای که بعد از پایان این نشست قرائت شد، تأکید کرد که مقابله با شورشیان تحت امر امارات باید تا زمانی که این شورش پایان یافته و اوضاع در شهر عدن، پایتخت موقت دولت منصور هادی به حالت عادی برگردد، ادامه یابد.

شهر عدن (جنوب یمن) نوزدهم مرداد ماه بعد از چهار روز درگیری بین نیروهای دولت منصور هادی نیروهای «کمربند امنیتی» وابسته به «شورای انتقالی جنوب» که از حمایت امارات برخوردار است، به دست این شورا افتاد. این شورا اعلام کرد که هرگز از این شهر عقب‌نشینی نخواهد کرد.
به گزارش خبرگزاری سبا یمن (وابسته به دولت هادی)، کابینه دولت منصور هادی همچنین در بیانیه امروز خود از عربستان سعودی به دلیل تلاش‌هایش و حمایت از این دولت قدردانی کرده و از ریاض خواست به تلاش‌هایش جهت پایان «شورش مسلحانه» ادامه دهد.

دولت منصور هادی در حالی از عربستان سعودی تقدیر می‌کند که ریاض به عنوان متحد این دولت، آنگونه که برخی از وزرای منصور هادی انتظار داشتند، از پایتخت موقت در برابر شورش نیروهای امارات حمایت نکرده است. گذشته از آن، شورای انتقالی شنبه این هفته، درخواست ریاض برای خروج از عدن را کاملا رد کرد و گفت که هرگز از مراکز نظامی و امنیتی خارج نخواهند شد.

شورای وزیر دولت منصور هادی در بیانیه خود ضمن درخواست حمایت از جامعه بین‌الملل، از همه جریان‌های سیاسی و اجتماعی در یمن خواسته است، که حول این دولت به ریاست منصور هادی گرد آمده و از آن حمایت کنند.

شورای انتقالی جنوب از زمان سیطره بر عدن، همه مراکز دولتی و وزارت‌خانه‌ها را به کنترل خود درآورده است و اعلام کرده ست که باید در قدرت و دولت مشارکت داشته باشد.

فارس

نوشتن نظر