واکنش‌های بین‌المللی به تأیید حبس ابد شیخ سلمان
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»واکنش‌های بین‌المللی به تأیید حبس ابد شیخ سلمان

واکنش‌های بین‌المللی به تأیید حبس ابد شیخ سلمان

چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۰۶
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

تأیید حکم حبس ابد شیخ علی سلمان، دبیرکل جمعیت الوفاق، از سوی دیوان عالی بحرین با واکنش بسیاری از نهادهای منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله سازمان عفو بین‌الملل و اتحادیه اروپا مواجه شده است.

دیوان عالی بحرین دیروز (هشتم بهمن‌ماه) حکم حبس ابد شیخ علی سلمان و دو عضو جمعیت الوفاق را تأیید نهایی کرد.

تأیید این حکم با اعتراضات گسترده‌ شخصیت‌ها و مؤسسات بحرینی و نهادهای منطقه‌ای و بین‎المللی مواجه شده است.

اتحادیه اروپا

سخنگوی رسمی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد: این حکم به مثابه برداشتن گامی دیگر در راستای ساکت کردن صدای مخالفان است و فرصت‌های باقی‌مانده برای گفت‌وگوی سیاسی در بحرین را از بین می‌برد.

در این بیانیه آمده است: اتحادیه اروپا این مسئله را از نزدیک رصد کرده و از سال ۲۰۱۴ تا‌کنون بارها در مورد فضای سیاسی بحرین، از جمله وضعیت مخالفان، به صورت مسالمت‌آمیز ابراز نگرانی کرده است.

بیانیه اتحادیه اروپا می‌افزاید: این اتحادیه از مقامات بحرینی انتظار دارد که به تعهدات بین‌المللی و ملی خود درباره حقوق بشر از جمله محاکمه عادلانه پایبند باشند.

عفو بین‎الملل

سازمان عفو بین‎الملل نیز با صدور بیانیه‎ای، تأیید حکم نهایی حبس ابد شیخ علی سلمان، دبیرکل جمعیت الوفاق، را محکوم و خواستار لغو این حکم و آزادی سریع و بی‌قید و شرط وی شد.

این سازمان همچنین از مقامات بحرینی خواست حکم انحلال دو جمعیت الوفاق و وعد را لغو و آزادی افراد برای تشکیل جمعیت‎ها را تضمین کنند.

«سماح حدید»، مدیر بخش خاورمیانه سازمان عفو بین‎الملل، با اشاره به اینکه صدور این حکم میخ دیگری در جسد حقیقت و آزادی بیان در بحرین است، عدالت در بحرین را شوخی خواند و تأکید کرد: صدور حکم حبس ابد برای شیخ علی سلمان پیامد محاکمه ظالمانه و نشانه اراده مقامات بحرینی برای ساکت کردن منتقدان است.

حزب‌الله لبنان

حزب‌الله لبنان نیز با تأکید بر اینکه اتهام‌های دروغین علیه شیخ سلمان و دو تن از همراهانش نمی‌تواند سبب تضعیف آزاداندیشان در بحرین شود، آمده است: حکومت بحرین به جای تصحیح اشتباهات خود به ادامه فریبکاری‎های سیاسی علیه شیعیان بحرین می‎پردازد.

شورای حمایت از محاکمه عادلانه و حقوق بشر

شورای بین المللی حمایت از محاکمه عادلانه و حقوق بشر نیز ضمن محکوم کردن حکم صادره برای شیخ علی سلمان، آن را فاقد همه اصول محاکمه عادلانه خواند.

این شورا در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: این حکم فقط انتقامی سیاسی از شیخ علی سلمان به دلیل مواضع او در مطالبه حقوق ملت بحرین است.

همچنین شورای بین‌المللی حمایت از محاکمه عادلانه و حقوق بشر با بیان اینکه دستگاه قضایی باید در صف ملت باشد نه علیه آنها، تأکید کرد: دستگاه قضا در بحرین نباید بازیچه سیاسی مقامات این کشور باشد و از تأیید احکام ظالمانه براساس مصالح حکومتی بپرهیزد.

این شورا آزادی فوری شیخ علی سلمان و همه زندانیان اندیشه در این کشور را خواستار شد.
یادآور می‌شود دادگاه بحرین در ۲۴ اکتبر ۲۰۱۸ «شیخ علی سلمان»، دبیرکل حزب جمعیت الوفاق و «شیخ حسن سلطان» و «علی الاسود»، دو نماینده پیشین پارلمان بحرین و عضو جمعیت الوفاق، را به اتهام واهی جاسوسی برای قطر به حبس ابد محکوم کرد. دیوان عالی بحرین بحرین نیز در جلسه دیروز این حکم را تأیید نهایی کرد.
منبع: ایکنا

نوشتن نظر