خانواده آخرالزّمانی در طوفان بحران
موقعیت شما: مهدویت و آخرالزمان»گزارش»خانواده آخرالزّمانی در طوفان بحران

خانواده آخرالزّمانی در طوفان بحران

جمعه ۲۹ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۰
امتیاز این گزینه
(1 رای)

هر چند که موضوع خانواده و آسیب‌های وارد آمده به آن، این روزها نقل بسیاری از محافل شده است، به سختی می‌توان نشستی را یافت که بحران‌های خانواده را بر اساس روایات اهل بیت(ع) و بر اساس نگاه آخرالزّمانی به موضوع خانواده ارزیابی کرده باشند و برای آن راه حلّی معرفی شده از سوی امام معصوم(ع)، بیان کرده باشد. از این رو، مؤسّسه‌ی موعود، صد و چهارمین نشست ماهانه‌ی فرهنگ مهدوی خود را به موضوع «خانواده آخرالزّمانی؛ بحران‌ها و راه‌حل های برون رفت» اختصاص داد. در این میزگرد تخصّصی «مهندس ملکی فر» و «استاد اسماعیل شفیعی سروستانی» وجوه مختلف این موضوع را مورد بررسی قرار دادند.

 


مهندس ملکی فر، عضو انجمن علمي آينده نگري ايران، با اعلام اینکه بدون داشتن یک تصویر روشن از خانواده‌ی آخرالزّمانی نمی‌توان تصویر خانواده‌ی امروز را تصویر کرد، تأکید نمود که بدون نگاه آخرالزّمانی و بدون شناخت خانواده‌ی مهدوی، ما در تصمیم‌گیری‌ها و یافتن راه حل‌ها، دچار غرب اندیشی خواهیم شد. از آن رو استاد اسماعیل شفیعی سروستانی با ارائه‌ی بحث خانواده‌ی آخرالزّمانی، با استناد به روایات به ترسیم مردان، زنان و فرزندان آخرالزّمانی پرداختند.

ایشان با تأکید بر اینکه نگاه آخرالزّمانی نداشتن، در تحلیل و اتّخاذ راهبرد، در میان مناسبات و معاملات فرد و جامعه را دچار خطا و اشتباه می‌کند،  در توصیف آخر الزّمان از زبان امیرالمومنین علی(ع)، این دوران را «شرّ الازمنه، شرترین زمان‌ها» خواندند و نتیجه گرفتند که قرار گرفتن در این مقطع، ناچار راهبرد خاصّ خود را می‌طلبد. ایشان با قرائت چند روایت از وقایع طبیعی آخرالزّمانی، نتیجه گرفتند که اقتضای چنین زمانه‌ای این است که زلزله ها در میان طبیعت و همچنین در میان مناسبات فرهنگی و تمدنی جوامع  رخ می دهد . شاید بدین طریق مردم متذکّر مسیر حقیقی خود گردند.

استاد سروستانی،  با استناد به قرآن و روایات، «خانواده» را «نهاد اصیل» از منظر اسلام معرفی کردند که دیگر سازمان‌ها و نهادها بر پایه‌ی آن بنا می‌شود. ایشان خانواده را یکی از مقدّس‌ترین ارکان‌ها در اسلام دانستند تا جایی که خداوند تمام موجودات را «زوج» خلق کرده و  احترام به پدر و مادر را در کنار توحید در قران آورده است. چنانچه در سوره‌ی اسراء، آیه‌ی 32 فرموده است: «خدا را بپرستید و برای او شریک نگیرید و به والدین خود نیکی کنید.»

در ادامه‌ی این سخنان، مهندس ملکی‌فر در پاسخ به این سؤال که چرا باید خانواده‌ی آخرالزّمانی را بشناسیم، بیان کردند که در آینده‌پژوهی، یکی از مهمترین کارها، برنامه ریزی برای آینده است. بدین ترتیب که با اتّخاذ شیوه‌ی «شروع از آغاز» و شروع از آینده» با در نظر گرفتن وضعیت حال و آینده‌ی موضوع مورد نظر، فاصله‌ی آن را تا مطلوب ارزیابی می‌کنند. استاد ملکی‌فر روش شیعی در برنامه ریزی را «شروع از پایان» دانستند که از طریق اهل بیت(ع) این پایان ترسیم شده است و بدین ترتیب  با بیان لزوم شناخت خانواده‌ی آخرالزّمانی و مهدوی، گوشزد کردند که نقش این رویکرد، از بین رفتن انفعال و حرکت به سوی ساختن و مهندسی خانواده است.
استاد سروستانی با نقل سخن رابرت مرداک یهودی و رییس فارسی وان که نابودی خانواده و مادران را راه نابودی جامعه‌ی ایران اسلامی دانسته بود، تأکید روایات اسلامی را بر نقش خانواده و