کتابهای جدید اسماعیل شفیعی سروستانی رونمایی شدند
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»کتابهای جدید اسماعیل شفیعی سروستانی رونمایی شدند

کتابهای جدید اسماعیل شفیعی سروستانی رونمایی شدند

شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۲۰:۲۸
امتیاز این گزینه
(2 آرا)

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در مراسمی که عصر پنج‌شنبه در دبیرخانه سلسله نشست‌های ماهانه فرهنگ مهدوی واقع در سالن اجتماعات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، با حضور اسماعیل شفیعی سروستانی از دو کتاب جدید او با عنوان «قوم نشان‌شده» و «ولنگاری فرهنگی» رونمایی شد.

 

 

 شفیعی‌سروستانی در این مراسم درباره کتاب «قوم نشان شده» که به همت موسسه موعود منتشر شد، گفت: این کتاب را می توان ناظر بر پرده‌برداری از همه وقایعی دانست که طی هزار و چند سال گذشته بر سرزمین ما گذشته و در حقیقت، مجاهدتی است که ماموریت اصلی این سرزمین را نشان می دهد. 

وی در توضیح محتوای این کتاب اظهار کرد: در این کتاب به استناد منابع تاریخی و روایی تلاش کردم این نکته را برای مخاطبان بیان کنم که چرا ایرانیان را مسلمان کردند. آنها پیشینه و زمینه این امر را داشتند و آنان را مسلمان کردند، زیرا برای ماموریت بزرگی نشان شده بودند. 

این نویسنده اضافه کرد: هر واقعه،‌ بهانه‌ای دارد و ما بهانه را می‌بینیم اما متوجه راز آن نمی‌شویم. همانطور که ایران را برگزیدند و لباس اسلام و تشیع به تن آن و مردم آن کردند، ای کاش روزی ساکنان آن مجال درک این معنا و کشف ظرفیت و بهای این لباس را پیدا کنند. شیعیان قدر این لباس را نمی‌دانند و آن را چندان نمی‌شناسند. کسب این آگاهی، زمان و تلاش می‌خواهد و مراجعه به آیات و روایات و فهم آنها را می‌طلبد. اگر مقام و مرتبه امامان معصوم(ع) در عالم خلقت را بفهمیم، معنای شیعه بودن را درمی‌یابیم. 

شفیعی‌سروستانی در ادامه گفت: وقتی از اباعبدالله(ع) درباره اسلام و دلیل تولدش در جزیره‌العرب پرسیدند، فرمود: اگر اسلام در ایران پا می‌گرفت، عرب اسلام را نمی‌پذیرفت. این کلام نشان می‌دهد که خاستگاه اصلی اسلام کجاست. 

وی در ادامه افزود: پس از این که ایرانیان مسلمان شدند، آرام آرام پیوندی میان سرزمین ایران با اهل بیت نبی اکرم(ص) اتفاق افتاد و ژرفا یافت. اسلام در سرزمین عرب متولد شد و در دامان ایرانیان پرورش یافت. البته ایرانی‌ها استعداد آن را داشتند و تقدیرشان هم همین بود. پس از آن، یک ماجرای شگفت، ایران را با گذر از مقدماتی به بزرگ‌ترین کانون شیعه‌گری جهان تبدیل کرد که آن هم طراحی تقدیر برای مهاجرت امام رضا(ع) به ایران بود. 

نویسنده «ولنگاری فرهنگی» افزود: با مراجعت امام رضا(ع) به ایران، این سرزمین به بزرگ‌ترین کانون امامت و ولایت تبدیل شد، زیرا پس از آن خانواده بزرگ اهل بیت به ایران مهاجرت کردند و اکنون در ایران بیش از 5000 امامزاده داریم که هر یک نردبانی است که زمین را به آسمان پیوند می‌دهد. در کتاب «قوم نشان‌شده» هم می‌بینید که هر کجا تمرکز امامزاده‌ها بیشتر است، نقش‌آفرینی بیشتری در واقعه ظهور خواهند داشت. 

وی مهاجرت امام رضا(ع) و اهل بیت به ایران را باعث تبدیل شدن این سرزمین به مرکزی برای گسترش تشیع دانست و افزود: این سلسله وقایع ادامه پیدا می کند تا در زمان معین به اذن خدا این سرزمین و ساکنان آن که سال‌ها برایشان سرمایه گذاری شده تا در آن نقطه عطف مهم ایران و ایرانیان برای ایفای بزرگ‌ترین نقشی که برایش ماموریت یافته‌اند؛ یعنی همراهی با امام زمان(عج) و مهیا کردن بساط ظهور و تاسیس دولت کریمه ایشان آماده شوند. 

نویسنده «قوم نشان‌شده» سخنان خود را این گونه به پایان برد: این کتاب را به امام رضا(ع) تقدیم می‌کنم و نگارش آن را مرهون عنایات و الطاف اویم و امیدوارم از روی لطف و کرم پذیرای این اثر باشد. 

محمود مطهری‌نیا، عضو موسسه موعود نیز در این مراسم با تاکید بر اشاره همه مکاتب از آدم تا خاتم(ص) به مبحث نشانه‌های ظهور اظهار کرد: هر چه در تاریخ پیش می‌رویم، مطالب در مورد علائم ظهور دقیق‌تر و جزئی‌تر شده‌ و در اسلام به مباحث دقیق‌تری در این موضوع می‌رسیم تا جایی که در منابع روایی اسلامی بیش از 2000 نشانه ظهور می‌توان یافت. 

وی درباره کتاب «قوم نشان‌شده» اظهار کرد: تا پیش از این کتاب در هیچ‌ کتابی، مطالعه فرهنگی، تاریخی و مهدوی یک جا در کنار هم وجود نداشت و جای این اثر میان مخاطبان ایران و جهان خالی بود. 

دکتر محمدهادی همایون، نویسنده و استاد دانشگاه نیز در این مراسم حضور داشت و پس از مراسم رونمایی، به سخنرانی درباره موضوع پنجاه و ششمین نشست ماهانه مهدویت پرداخت.

تاریخ آخرین به روز رسانی يكشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۴۲

گزینه های مرتبط (بر اساس برچسب)

نوشتن نظر